Roztocze – magiczna kraina

Roztocze noclegi to przepiękna kraina geograficzna, która łączy Wyżynę Lubelską z Podolem. Przebiega z północnego zachodu, od Kraśnika, na południowy wschód aż do Lwowa. Roztocze oddziela Wyżynę Lubelską i Wyżynę Wołyńską od Kotliny Sandomierskiej i Kotliny Naddniestrzańskiej. Roztocze noclegi domki
Na Roztoczu, z uwagi na jego wyjątkowe walory przyrodnicze, utworzono Roztoczański Park Narodowy, Parki Krajobrazowe (np. Lasy Janowskie) oraz rezerwaty (m.in. Sołokija, Piekiełko, Nad Tanwią czy też Czartowe Pole).
Ale Roztocze to nie tylko atrakcje turystyczne, to też wyjątkowy w skali kraju klimat i atmosfera. Gęste lasy, rzadka zabudowa, cisza i kontakt z naturą.

Cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gorajcu Roztocze pokoje do wynajęcia

Cerkiew w Gorajcu to obiekt, który potrafi zachwycić nawet najbardziej wybrednych znawców architektury drewnianej. Jest częścią zabytkowego szlaku drewnianych cerkwi rozsianych licznie po malowniczych rejonach wschodniej Polski.
UWAGA! Cerkiew w Gorajcu otrzymała tytuł jednego z 10 najpiękniejszych zabytków drewnianych mieszczących się na terenie województwa podkarpackiego! To między innymi dlatego nazywana jest Perłą w Koronie Podkarpacia.
Na przestrzeni lat do tej cerkwi uczęszczały pokolenia wiernych, wśród których znajdowali się wyznawcy aż trzech religii: pierwotnie prawosławia (od początku XVIII wieku), później modlili się tu grekokatolicy a po 1947 roku świątynia służy parafii rzymskokatolickiej.
Wnętrze cerkwii w GorajcuIkonaIkonostas w Gorajcu
Inicjatorem budowy tego pięknego obiektu był miejscowy starosta – Jan Płaza. Chciał on przyciągnąć do Gorajca nowych osadników, a obiekt sakralny stanowił niewątpliwie atrakcję, która miała duże znaczenie dla wierzącej ludności Rzeczpospolitej. Świadczy o tym gwałtowny boom, jaki nastąpił po jej wzniesieniu, bowiem liczba ludności wsi w ciągu 50 lat wzrosła z 20 osób (1564 rok) do ponad 250 (1620 rok). Roztocze agroturystyka

Pierwszą z proponowanych przez nas tras rowerowych jest wycieczka po okolicach Hrebennego. Roztocze pensjonaty
Średni czas: około 4 godzin
Długość trasy: około 28 km
Ograniczenia wiekowe: brak
(dzieci bezwzględnie pod stałą opieką dorosłych)
Polecana pora roku: wiosna, lato, jesień
Już na początku wycieczki trafiamy na cerkiew pw. św Mikołaja. Ten unikalny zabytek warto dokładnie obejrzeć. Tym bardziej, ze ze wzgórza na którym jest ona położona rozpościera się ciekawy widok na położone w dole stawy i przejście graniczne. W chwili pisania tego tekstu (lipiec 2012) cerkiew i dzwonnica przechodzą remont polegający na wymianie gontów i poprawieniu kondycji budowli.

Wycieczkę proponujemy zacząć od udania się w kierunku wsi Kornie. Można kierować się od cerkwi czerwonym szlakiem rowerowym. Jest ona dobrze oznaczona, a przy drodze znajduje się czytelna tablica informacyjna.
Podążając tą ścieżką trafimy w pobliskim lesie na stary cmentarz, a dalej na stację kolejową Hrebenne. Przejazd kolejowy nie jest strzeżony więc ostrożnie przechodzimy na drugą stronę.
Przejazd kolejowyPrzystanek kolejowy HrebenneCmentarz
Szlak poprowadzi nas przez wieś Mosty Małe. Zaraz za nią skręcamy w prawo – w polną drogę wiodącą wprost na górujące nad miejscowością Kornie wzgórze.
Mosty MałeMosty MałeMosty Małe
Kornie wybieramy nie bez przypadku. Tam możemy obejrzeć bunkry linii Mołotowa. Jest ich kilka, niemal każda większa kępa drzew na polach zwiastuje kryjący się w niej bunkier. W lesie poniżej, do którego prowadzi polna droga, także można znaleźć bunkry – około 3. Niestety nie udało nam się ich zlokalizować i sfotografować.
KornieKornieBunkry linii MołotowaBunkry linii MołotowaBunkry linii MołotowaBunkry linii Mołotowa
Większość z nich została wysadzona, zwiedzanie ich wnętrza nie jest możliwe i grozi niebezpieczeństwem. Jednak widoczne systemy umocnień i bloki żelbetonowej konstrukcji nadal robią wrażenie.

Stawy założono już w latach 1929-34 w dorzeczu strumienia Świerszcz. Położone są na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, w płaskiej, rozległej dolinie, wśród lasów, u stóp wydmy. Stawy Echo stanowią atrakcję pod względem krajobrazowym a także rekreacyjnym.

Kalwaria Krasnobrodzka

U podnóża Chełmowej Góry leży zalesiony plac, na którym znaleźć można stacje Męki Pańskiej wykonane w latach 1980-1981 oraz stację Zmartwychwstania Pańskiego. Liczne alejki dodają uroku temu miejscu.
W 2000 roku zniszczone figury zostały zakonserwowane z inicjatywy Proboszcza Ks. prałata Romana Marszalca. Stacjami opiekują się mieszkańcy wiosek jako fundatorzy figur i wykonawcy zadaszeń.
To upodobane przez wielu miejsce modlitwy, którego klimat sprzyja refleksji nad życiem i jego celem.
1 komentarz
Kajaki Roztocze: Tanew, Wieprz i inne rzeki
Parki narodowe i krajobrazowe w obrębie Roztocza

Na terenie Polski:
Roztoczański Park Narodowy
Krasnobrodzki Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Lasy Janowskie
Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego
Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej
Południoworoztoczański Park Krajobrazowy
Skierbieszowski Park Krajobrazowy
Strzelecki Park Krajobrazowy
Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy

Na Ukrainie (Roztocze Wschodnie):
Jaworowski Narodowy Park Przyrodniczy
Park Przyrodniczy „Rezerwat Roztocze”
Regionalny Park Krajobrazowy Roztocze Rawskie
Regionalny Park Krajobrazowy Zniesienie
Dodaj komentarz